Gen 0 |
Gen 1 |
Gen 2 |
Gen 3 |
Gen 4 |
Rolf Torsten Engquist.
Född 1948 i Karlskoga (T).
Fritidsledare.
|
F
Sven Arvid Torsten Engquist.
Född 1920-05-24 i Fridhem, Runsbäck, Färjestaden, Torslunda (H).
Död 1981-05-31 i Bergmästarevägen 3A, Karlskoga (T).
Brukstjänsteman.
|
Ff
Anders Johan Birger Engqvist.
Född 1879-11-30 i Maria Magdalena (AB).
Död 1970-03-24 i Färjestaden, Torslunda (H).
Lantbrukare.
|
Fff
Anders Johansson.
Född 1851-07-10 i Arfwidabo, Ås (F).
Död 1934-03-28 i Arfwidabo, Ås (F).
Murare - Brukare.
|
Ffff
Johan Peter Danielsson.
Född 1823-11-28 i Galtåsen soldattorp, Ås (F).
Död 1890-12-13 i Arfwidabo, Ås (F).
|
Fffm
Ingjerd Ingrid Danielsdotter.
Född 1823-10-01 i Arfwidabo, Ås (F).
Död 1879-07-16 i Ås (F).
|
Ffm
Ida Gustafwa Johansson.
Född 1855-08-25 i Hästhagen, Hinshult no 3, Kråksmåla (H).
Död 1933-03-28 i Arfwidabo, Ås (F).
Sömmerska.
|
Ffmf
Johan Fredrik Pettersson.
Född 1816-05-05 i Godehult, Hinshult, Kråksmåla (H).
Död 1869-08-11 i Anneberg, Hinshult no 3, Kråksmåla (H).
Torpare.
|
Ffmm
Anna Charlotta Johansdotter.
Född 1824-10-14 i Lufvehult, Bäckebo (H).
|
Fm
Elsa Maria Andersson.
Född 1887-09-16 i Färjestaden, Torslunda (H).
Död 1933-04-11 i Färjestaden, Torslunda (H).
|
Fmf
Pehr Andersson.
Född 1850-03-21 i Valleberga No 49, Valleberga (M).
Begravd 1942-12-12 i Torslunda (H).
Lantbrukare.
|
Fmff
Anders Persson.
Född 1811-02-16 i Löderup (M).
Död 1851-05-20 i Löderup (M).
Husman.
senare Åbo.
|
Fmfm
Elsa Börjesdotter.
Född 1829-08-25 i Hagestad, Löderup (M).
Död av "Ålderdom" 1905-02-01 i
Torslunda
(H).
|
Fmm
Kerstin Håkansdotter.
Född 1859-05-27 i Onslunda (L).
Död 1922-08-08 i Fridhem, Runsbäck, Färjestaden, Torslunda (H).
Piga.
|
Fmmf
Håkan Arvastsson.
Född 1827-01-03 i Östra Vemmerlöv (L).
1859 arrendator Onslunda No 4.
1882 Åbo på Onslunda No 43.
1885 arbetskarl på Onslunda No 43.
|
Fmmm
Ingar Svensdotter.
Född 1823-12-03 i Onslunda (L).
Död 1867-02-22.
|
M
Eva Gunnel Karlsson.
Född 1921
i Tranås, Säby (F).
Hemmafru.
|
Mf
August William Karlsson.
Född 1884-10-28 i Stenberga (F).
Död 1944-04-20 i Tranås, Säby (F).
Hälsovårdsinspektör.
|
Mff
Karl August Rinius Nilsson.
Född 1856-03-15 i Jonstorp, Lilla Aby, Tveta (H).
Jordarbetare.
|
Mfff
Nils Magnus Jonsson.
Född 1829-12-12 i Saxemåla, Tveta (H).
Torpare.
|
Mffm
Eva Gustava Johannesdotter.
Född 1828-11-12 i Virserum (H).
|
Mfm
Emma Regina Karlsdotter.
Född 1864-01-07 i Moheda, Boda Kronogård, Stenberga (F).
Död 1940-12-09 i Fredriksberg, Boda Djupsgård, Stenberga (F).
Piga.
|
Mfmf
Karl Johan Adamsson.
Född 1823-09-15 i Salshult Boställe, Korsberga (F).
Död 1900-07-20 i Moheda, Boda Kronogård, Stenberga (F).
fd Småskolelärare, kyrkvaktmästare.
|
Mfmm
Sara Maria Svensdotter.
Född 1825-05-17 i Loviseberg, Herrenässja, Lemnhult (F).
Död 1908-09-08 i Moheda, Boda Kronogård, Stenberga (F).
|
Mm
Sara Elisabeth Skålander.
Född 1895-08-19 i Tranås, Säby (F).
Död 1985-10-19 i Tranås, Säby (F).
Hemmafru.
|
Mmf
Johan August Skålander.
Döpt 1856-04-07 i Frinnaryd (F).
Död 1938-06-05.
Snickare.
|
Mmff
Jacob August Johannisson-Skålander.
Född 1836-06-05 i Svinshulan Österg., Lommaryd (F).
Död 1921-05-26 i Lommaryd (F).
Soldat.
|
Mmfm
Stina Lovisa Göransdotter.
Född 1828-01-19 i Öringe säteri, Marbäck (F).
|
Mmm
Johanna Matilda Tell.
Född 1863-10-29 i V Oron, Askeryd (F).
Död 1900-09-29 i Tranås, Säby (F).
|
Mmmf
Frans Tell.
Född 1837-04-18 i Stora Östergården, Appuna (E).
Död 1917-03-18 i Säby (F).
Färgare.
|
Mmmm
Christina Carolina Frithiof.
Född 1833-10-19 i Allhelgona (E).
Död 1923-04-02 i Ålderdomshemmet, Frinnaryd (F).
|